My photo
calenndula@gmail.com * DOLL MAKER, Czech * PANENKÁŘKA *

April 27, 2011

RATTLE * CHRASTÍTKO

I have a lot of empty plastic containers from herbal tablets. actually, natural medicine is  my second job. I cannot simply throw them! ...and then there was a request to make something for a young baby.
 
so, we put a few beans in a plastic container. close it. we will make the doll with buttons, so that the child could not get inside. hands are finished with knots, because they are good for sucking and testing growing teeth. and there is even another mystery: a piece of cellophane inside the cap... so it rustles!

a rattle can bring lots of joy. rattling part can be easily removed and doll can be washed by hand. and if you do not want rattle, you have an excellent hiding place for dummy or other little secrets.
  

mám hodně prázdných plastových obalů od bylinkových tablet. vlastně přírodní medicína je moje druhá práce. přece to nevyhodím! a pak tady byla žádost něco vyrobit pro malé miminko. 
takže: do plastového obalu dáme pár fazolí. zavřeme. panáčka ušijeme s knoflíky, aby se dítě nedostalo dovnitř. ručičky zakončíme uzlíky, ty se totiž dobře cucají a dají se na nich testovat rostoucí zuby. a ještě jedno tajemství: do čepičky zašijeme kousek celofánu, aby šustila!
takové chrastítko může přinést spoustu radosti. rachtací část se dá vyndat a pohodlně je vyperete v ruce. a pokud nechcete, aby rachtalo, je to vynikající úkryt pro dudlík či jiná malá tajemství.1 comment: