My photo
calenndula@gmail.com * DOLL MAKER, Czech * PANENKÁŘKA *

April 22, 2015

šaty * dress* šaty jsou radost. nosit, mít, vidět. být ženou.
* látku už mám...od loňska? no docela dlouho. 2 metry na šaty. ale pak jsem musela trochu ustříhnout na podšívku kabelky a látky ubylo. takže to pak vycházelo ne na šaty pro mamku, ale pro diblíka. diblíka dělat odmítám, celá se pupínkuju při té představě. chtěla jsem je pěkně pod kolena. jo že ty francouzský jsou nad kolena? no jo no to jsou, taky jsem šetřila při nákupu látky... ale pod tím já vždycky něco nosím. jasný? kalhoty, legíny, nebo klidně další sukni. no. tak klid. i ten výstřih nějak krapet kamufluju, košilka a tak. ani ve sličné mladosti mi to dlouho nevydrželo. zděšena pohledy mužů a efektem odění, raději jsem odění poněkud znásobila a ušetřila sobě rozpačité momenty. je milé vědět, že muž poslouchá, co říkám, a nic nás při komunikaci nerozptyluje. 
* a teď tuplem. nemuset z toho co nejvíc vytřískat. nemuset přemýšlet nad tím, co a jak ještě třískat lze a jaká je křivka poklesu třískání. odmítnout to od počátku přináší mnohé úlevy. důstojně a přitom žensky a hezky stárnout je umění prostě a já jsem se rozhodla si to přát a dopřát. pokusit se. 
soustředit se na neměnné.
* takže kde jsme to skončili? jo ta látka. bylo jí málo. tak chabě nad kolena. skočila jsem do švadlenky a bála se, že už nebude. byla! posledních 80 cm mě zachránilo. a proto to nastavení dole. využito k retro detailu a navíc šedý proužek hezky zpevňuje křivku sukně a drží ji v jemném načechrání. to bych ani nevymyslela, prostě to vyšlo.
* líbí se mi lemování. líbí se mi kulatý límeček. myslím, že na fotce je nějak trochu nakřivo a ve skutečnosti to tak moc není. fakt :) líbí se mi tahle vínová a líbí se mi šedá.
* no a. jsou to druhé šaty podle jednoho střihu (první puntikajdy tuto) a mám dojem, že bych zvládla ještě klidně i další. no a proč ne. střih je velmi prima lichotivý. protože i když se nacpu ničeho s ničím na másle, není to pod šaty vůbec vidět... 
* všechny fotky celých šatů se nepovedly. tak takhle nakouskovaný si to musíte nějak dát dokupy.
* jo a prý je teď tahle barva právě v módě, to je prima, mně se líbila vždycky. moje barva.

musím ještě dodat. teď už jsou šaty dvakrát vyprané a hned po prvním praní (vlastně druhé praní, první bylo na vysrážení) se vzor opral. na některých místech nepatrně. co to je? to jako se to nemá prát, nebo co? jsem namíchnutá. látka možná nebyla z nejdražších, cca 125 za metr, ale i tak...tohle by to dělat nemělo :(. nikdy se mi něco takového ještě nestalo. účet od látky určitě už nemám, ale ponesu to do obchodu ukázat a uvidíme.


* to se stane.
* ale sedět na sluníčku a napouštět si dřeváky krémem na boty, tím domácím, co jsem připravila - s včelím voskem....jak to voní...a včely bzučí...
* a vyrazit ven na vzduch tak svěží, že to je snad nepopsatelné.
* denně vášnivě vařit a péct a chystat dobroty pro své drahé. lilkové řízky v křupavých lupíncích... koláč s meruňkami od Sosny. mňam. saláty zas a znova, denně saláty. domácí bochníky voňavého chleba. stejný a pokaždé trochu jiný a tak skutečný, že neomrzí. 
* svěží zeleň prvních lístků. ta barva, ta čerstvost, ten vlahý pocit v povětří...miluju.
* chvíli se nevidět a tak se těšit. na něj.
* večer jen s milou Říčkou a povídat a jíst samé dobroty, co jsme si připravily, a dívat se na filmy a smát se. ustlat jí postel a mít chvilku nablízku poklad. poklad, sestru jednorožce. jo. tak tohle chci ještě.

* poslouchat píseň a počkat si, počkat. na slova.
* hezký den vám všem přeji.

18 comments:

 1. Otevřela jsem stránku a udělala Ôó! Jsou nádherný!!! A ta barva! O precizní práci a skvělém střihu nemluvě...A Tvé zklamání z látky mě teda mrzí, zažila jsem podobné, koupila jsem si poměrně drahou (smaragdovou) látku na šaty a ožmolkovala se už v šicím stroji :-(

  Ten text závěrem, to je poezie!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Rozmar, děkuji, já vím, že tento druh poezie chápeš, a zvlášť máš pochopení, pokud jde o téma dobrého jídla :). je prima, že se shodneme a nejen v tom. nejen v tom a to je báječný, jsem tak ráda, že jsme se potkaly.

   Delete
 2. Hani, jsou překrásné a doplněné šátkem, paráda. Čtení milé,aspoň jsem chvilku spočla. Užívám si zahrady a nemůžu se nabažit i když pracovně, ale ona je to pro mě zábava. Právě jsem sázela brambory do sena a soused se chechtal. Prý si koupí lístek do první řady, až budu sklízet:-)))). Možná to sblajznou myši, ale možná se přeci něco povede. Pěkný den i tobě♥

  ReplyDelete
  Replies
  1. já to chápu, zahrada, to je vášeň, že jo. a pěstování ze semínek, krása!
   jen ať se chechtá, ale pak bude možná i překvapen při sklizni. viděla jsem několik videí a dělá to už dost lidí a úroda byla super. tak bych se moc nechechtala na jeho místě.
   třeba tady. a myslím, že tam ty brambory nezahrabali těsně před natáčením :)
   https://www.youtube.com/watch?v=kLINTFdSwi8

   tak přeju hodně štěstí nejen bramborám a málo myší...

   Delete
 3. Jsi úžasná. Tolik krásných věcí jsi vytvořila. No a ty šaty a šál jsou jak poklad. Měl a jsi kliku na dokoupení. Je ale škoda, že blednou. Tak zas budou záměně onošené. Tam i krásné. Moc krásný střih. Z jak to je burdy?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Leni, proklikni si na puntikajdy, v textu je odkaz. a tam v komentářích je číslo té Burdy. mají v časopise dlouhé rukávy, to se dá zkrátit. a taky jsou bez límečku, a ten se dá dodělat. :)

   Delete
 4. Moc pěkné! Sím foto 'diblíka' v modelu :-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. díky za kompliment!
   diblík nebude, ani mamka tu nebude.
   já sem prostě lidi nedávám, protože vím, že kdyby tu byli lidi, jako já hrozně krásná a moje nádherný děti a úžasnej muž, tak bych tu měla asi 1000 komentářů a 10 000 návštěv denně a firmy by se předháněly, kdo si tu uveřejní reklamu, a pak bych neměla vůbec klid a nevěděla co s prachama.
   tak proto já sem lidi nedávám. :D
   sorry no.
   ale dík za návštěvu a za komentář. já už u Magič byla na návštěvě a je tam moc legračně, dík. :)

   Delete
  2. Mně by stačilo i pozaďové foto toto :-) Nejhezčí fotky jsou stejně s uříznout hlavou. Máme doma dost. Případně zapůjčím. Samozřejmě když se pak šábnem o ty miliony z reklamy :-) :-) :-)

   Delete
  3. jo s uříznutou hlavou, to by šlo. vlastně i pozaďová. nebo z hodně velký dálky. no jo. občas to sem taky prosákne. dík za připomenutí.
   ohledně procent, paní Magičová, vás bude kontaktovat můj agent. :)
   a nemohly bychom si tykat? já jsem určitě starší, tak navrhuju, že ano ;).

   Delete
 5. Ach ty jsou nádnerné!! a ten pléd k nim! Vypadá to jako náhoda, nevypadá to jako náhoda...

  ReplyDelete
  Replies
  1. jé, díky. je to moje oblíbená barva prostě :)

   Delete
 6. Hani, šaty jsou nádherné a dokonale ladí s tím tvým úžasným šálem ♥♥

  ReplyDelete
 7. Hani, čtu to tu na sklonku dne a rozněžnilo mě to, chce se mi být lepší. děkuji. Sonič

  ReplyDelete
  Replies
  1. jéééé....no tak ani nevím, co odpovědět, mi to vyrazilo dech...děkuju moc, to je milé. děkuju ♥

   Delete