My photo
calenndula@gmail.com * DOLL MAKER, Czech * PANENKÁŘKA *

June 11, 2015

kvetoucí quilt * blooming quiltquilt jsem ušila v lednu, prošitý jej mám od února. (zardívající se smajlík...?)  inu, už je to tak se mnou.
deka mých snů. všichni tu už mají ode mne deku a teď přišla konečně řada na mě. tři roky jsem schraňovala noční košile z druhé ruky. kytičkový vzor jedině.
řezala jsem a sešívala. sešívala při poslechu četby Kohákovy Zelené svatozáře. jak on píše o tom, jak šetřit Zemi a zodpovědně a s láskou spotřebovávat její zdroje, neplýtvat a žít skromně... takže to sedělo a ladilo a já ladila kytičkové vzory jeden ke druhému...a sešívala jsem při záznamu koncertu Suzanne Vega na Staromáku. moc hezká práce.
quilt jsem si nechala profesionálně prošít květinovým vzorem na přání. děkuji, Moniko. když je někdo tak šikovný a tak precizní... jen jsem vydechla úžasem, když jsem deku vybalila z balíku. pak už jen olemovat...a denně se jí kochám. když ji vezmu do ruky, mám hebce hýčkavý pocit.

na návštěvě u kamarádky jsem narazila na časopis...a zaujal mě rozhovor s Honzou Ungerem, zpěvákem kapely Zrní, Regenerace 2/2015. formuloval tam přesně to, co mi už delší dobu vrtá hlavou:

"Češi rádi shazujou. Hrozná sranda. Mám to fakt rád, ale pak už mi začne vadit, že nejsme schopni uznat, když člověk dělá něco hezkýho, silnýho. Nepřijmeme nic v čistý podobě, jako kdybychom se báli, styděli. Pokud to nesejmeš, nezazdíš, nezesměšníš, nezparoduješ, tak to nefunguje. Přijde mi ale, že tu pak nemá šanci vyrůst něco velkýho."

je to fakt. jako bychom se styděli za to, co je nejdůležitější. všelijak to maskujeme. slovní agrese i jen malinká, takový malý jed prorůstá komunikaci hodně často. ironie, sarkasmus. malé shození. třeba i sebe. udělat to raději preventivně, než mě někdo předběhne. udělat tím radost slabostem svým i druhých? proč?
jak děti začaly růst a chápat víc, nechápaly. ironii a sarkasmu malé děti prostě nerozumí. doma to většinou neslyší. anebo teď už jsou tak vytrénované, že mě honem rychle upozorní, abych takhle nemluvila. začala jsem si to hlídat. neshazovat sebe a neshazovat druhé. neubírat sílu i jen slovy. nehřešit slovem. 
není to za každou cenu ta sluníčková pozitivita s vyceněným úsměvem. tvořit si realitu afirmacemi o vlastní úspěšnosti a úžasnosti bez hlubšího ponoru a pochopení, bez introspekce a sebereflexe. to ani není třeba. povrchní behaviorismus asi i něco změní, ale možná ne až tak do hloubky. nevěřím iluzím o vytváření si vlastní reality, svého života, světa. ale něco ovlivnit lze. vlastně hodně. čím naplním svou hlavu, jaké myšlenky mě zaměstnávají, co si vybírám kolem sebe, co strhne mou pozornost. nemusí to být rozzářená keepsmilingová euforie, z níž pak pád bolí přímo úměrně tomu, jak vysoko jsme si vyskočili z reality. ale aspoň si přát nesetrvávat pozorností tam, kde je to hluché. kde to nemůžu změnit. i v černotě najít jiskru naděje. do svých slov to odrazit. neubírat si sílu stěžováním, zbytečným kritizováním. vidět to dobré vždy.
neurážet slovy, nesnižovat milované, neubližovat ani sobě. mluvit spolu hezky. nebo jenom normálně. to stačí. doma si to hlídáme.
... a děti jdou pak do školky, do školy. na rodinnou návštěvu. na trénink fotbalu. a někdy se hodně diví. nejsou na to zvyklí. způsob komunikace některých lidí, třeba i pedagogů založený na slovním ponižování je tahá za uši. 
na prvním tréninku, jen co jsme se s trenérem pozdravili a ptám se na základní informace, to začalo. nemohla jsem věřit vlastním uším. s přáteli tak nemluvíme a doma taky ne. asi jsme nějaký podivný ostrov, nebo co.
za chvilku jsem se vzpamatovala a říkám: "prosím vás, budeme spolu mluvit jako normální lidi. tohle si zkoušejte na chlapy v hospodě, jestli jsou na to zvědaví." okamžitě pochopil. záblesk v očích. přestal a příště donesl synovi kopačky. já pak jemu zase mýdlo. smířlivé mávnutí přes hřiště. teď už má Sokol jiného trenéra.

úplně normálně mluvit. normálně. když se na to zaměřila jedna má blízká, zjistila, jak je to těžké. jak je ponižování a slovní šikana hluboce prorostlá její rodinou v několika generacích. shodit a ztrapnit, zkritizovat. ubohé hry na vítěze. nadávky. děti se učí rychle. když se to nechá, jak to s dětmi roste. jak nepohodlně pak může být doma, tam, kde by člověk měl být v bezpečí. jak vztahy se kroutí. ten, kdo je ponížen, se potřebuje zátěže zbavit. pošle to dál. hrubě řečeno tátu seřval šéf, tak seřve mámu. máma seřve děti. ti si to předají od největšího k nejmenšímu a ten pak jde seřezat psa. a co pes? kousne kočku možná :). ne, není to většinou přesně tak, ale nějak podobně jo. každý se potřebuje nějak zbavit křivdy a bolesti, kterou nese.
mít doma zásady. hranice, které jsou pevně střeženy. aby bylo dobře. aby bylo bezpečno. abychom neměli co vracet a posílat dál. zastavit to v sobě.
být laskavá i sama k sobě. zabalit sebe a své milé do měkké květinové deky. a rovnat to hezky v sobě a kolem, dohlídnout na to, aby domov bylo místo pohodlí a bezpečí a hýčkání.
ať už se oháníme pojmy pravda, láska a tak, nebo těmi velkými slovy šetříme, stejně na to vždycky dojde. protože ne ta slova, ale ty skutečnosti jsou moc důležité pro život. nemusíme o tom moc mluvit, ale když to není, a to se dřív nebo později provalí, tak to je průšvih. o tom někdy příště. 
ačkoli ty jiné písně...mno...už jsem asi větší holka a moc tomu nerozumím... poslouchám chvíli hip hop a zase to shazování, fakt to nemusím...a grafománie a slovománie a ta vážnost a legrační pohyby rukama... je to zábavný, jojo. ale tahle se mi dost líbí a je to dobrý vědět. co je větší než my.
ať máte doma hezky a sladce.
pěkné dny.


19 comments:

 1. Ta deka je naprosto úžasná :-)

  ReplyDelete
 2. Piękna kołderka. Jakie misterne pikowanie ! Cudowne !

  Pozdrawiam

  ReplyDelete
 3. Deka je nádherná a ta slova...přečetla jsem každé písmenko a musím jen souhlasit. Vzpomínám si jak moje děti poznávaly slovní šikanu od dětí a nechápaly. Vzpomínám si přesně na den, kdy jsme byli na koupališti a náš 4letý Lukáš si chtěl hrát s jinými dětmi. Ty mu ale začaly nadávat a vyhazovat a odhánět. Dívala jsem se a jako by do mě někdo vrazil nůž a ještě větší úder byl, když ten malý kluk přišel a slzy v očích a ničemu nerozuměl. Nebyl na takové jednání z domova zvyklý. Dlouho jsme o tom s manželem hovořili a přemýšleli, jestli je u nás v rodině něco špatně. Pocit ponížení bolí a někdy i celý život. já sama jsem to poznala od svého otce, který vždy prohlašoval, Martinka bude doktorka a ty půjdeš ke kravám. Hani, vidím ho dodnes, jak mi to stále předhazoval. Ale víš co? i tohle byla škola. Já jsem se stala mnohem houževnatější a cílevědomější a zodpovědnější. Příběh skončil. Já mám vysokou, sestra je prodavačka. Já mám velkou rodinu, hodného manžela a skvělé děti, sestra je rozvedená a myslím, že stále neví, co vlastně v životě chce.Taťku mám přesto hrozně ráda a budiž mu to odpuštěno, ale sama to nikomu nedělám. Možná by stačilo, kdyby se lidé dokázali více vžít do osoby stojící před nimi a v hlavě si vyměnili role a uvědomili si, jak by to bylo příjemné jim. Vím, že mi rozumíš a krásné slunné dny. Jo a zatím nebarvím, vlastně nějak nestíhám a snad se rozhoupu a konečně napísám-) Pa

  ReplyDelete
  Replies
  1. ahoj Věrko, asi máme každý nějaké zážitky, které bychom radši neměli. někdy jsou to ty věty, co jsme slýchali v dětství, to se zadře docela hluboko :(... a pak, hned jak to jde, si to udělat jinak! v sobě, ve své rodině, kam dosáhnu.
   je to dobře, že jsi vystudovala i navzdory řečem tvého táty. že tě neovlivnil hloupými řečmi.
   a co zbývá? odpustit, ať to netáhnem dál v sobě. já myslím, že ti rodiče dělali a dělají to, co zvládlli a sami třeba zažili i horší věci od svých rodičů. tak se to snažím brát.
   ale někteří lidi se nesnaží a nesnažili nikdy a to je taky v naší moci, že to nemusíme řešit. já některé lidi už ve svém životě nemám a je to velká úleva. :)
   napiš, až se ti bude chtít, někdy... já myslím, že teď tě zahrada láskyplně drží ve své náruči...a to si musíš naplno užít!

   Delete
 4. je to krásné a LASKAvé zase...
  děkuju..
  jen bývám smutná ze svých pochybení.... nechci nikoho očkovat a ubližovat slovem.. snažím se a mí také...
  moji milí mužové s pohledem plaché laně a malá divoženka...
  ale stejně mi to občas ujede... nijak vážně snad... jsem jen slabým článkem, ale snažím se... neubližovat, neštít jedy kolem a hlavně nekřičet... jsem oheň... energie spousta a tak zklidňuji a usměrňuji... správným směrem... a dobro přivolává dobro...pokřivené se časem narovnává... někdy ale moc pomalu a sem tam něco z minula vyplave napovrch.. ještě že můžu pracovat a přetvářet... šetrně především.. teď nově i hrubší činnosti doplňují jemnosti ručních prací... sedm parapetů jsem omozaikovala a jsem na to moc pyšná... přiznávám a omlouvám se za dlouhé povídání

  ReplyDelete
  Replies
  1. ale nebudem se trápit. dokonalí nejsme nikdo... hlavně že se snažíme a já se moc snažím, ale v mezidobí mezi snažením mi to taky ujíždí, pravidelně :)
   však to je náročný, rodina, děti, spousta práce... taky mám dost ohně a hlavně večer, když už jsem unavená, děti moc dobře vědí, že není radno si s ohněm zahrávat :) tak to už máme pravidlo, večer to musí šlapat a musí být klid, jinak je to blbý no :), ale směju se tomu, oni už mě taky znaj. ty pravidla, aby to šlapalo, jsou potřeba a nejde to jen a jen po dobrém, já někdy vládnu docela pevnou rukou, abych to celý přežila :D
   děkuju za návštěvu, Leni ♥

   Delete
  2. jo a ty parapety, SUPER! taky bych byla pyšná. poslední dobou jsem tak akorát pyšná, že vládám to základní :), ale už potřebuju nutně zase nějakou ruční jemnou práci, abych se zregenerovala.

   Delete
 5. Krásné a pravdivé zamyšlení, díky za hezké počtení :-) A ta deka je naprosto úžasná!!

  ReplyDelete
 6. Haninko, po dlouhe predlouhe dobe nakukuju a nedycham...Deka je nadherna a presne tato slova jsem dnes potrebovala slyset, videt, citit...Od noveho roku se tak nejak placam a hledam ztracenou rovnovahu...Dekuji za krasny zazitek...☼☼☼P.

  ReplyDelete
  Replies
  1. jé, Pavlínko, ráda tě tu vidím.
   děkuji za moc milý komentář a přeju, ať nalezneš tu rovnováhu ztracenou, to se nám všem stává...tak ať to dlouho netrvá.

   Delete
 7. To cos napsala je snad ještě krásnější než ta deka a je v tom tak hluboká pravda

  ReplyDelete
 8. Haničko, deka je překrásná a je zajímavé, jak tím prošitím získala úplně novou a luxusní tvář!!! A to tvoje zamyšlení ... uvažuju úplně stejně. Krásné dny přeji..

  ReplyDelete